26 wrz 2009

Teleskopowe wózki widłowe JCB

 Teleskopowe mini nośniki, wózki widłowe  JCB  TLT

Maszyna Teletruk firmy JCB łączy w sobie niewielkie wymiary oraz wysoki udźwig rzadko spotykany w tak niewielkich teleskopowych wózkach widłowych. Te cechy pozwalają że mini-nośniki teleskopowe wspaniale się sprawdzają w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dzięki olbrzymiej stabilności praca w trudnych warunkach terenowych nie są żadnym wyzwaniem. Łącząc to z udźwigiem wózka dochodzących do 3 ton otrzymujemy maszynę, która może pracować w każdych warunkach.


Ładowacz teleskopowy JCB TLT 25 / TLT 30 / TLT 35
Max.Waga Podniesienia(kg)    3500
Max. Wysokość Podniesienia(mm)    4035
Maksymalny Przedni Zasięg(mm)    2430
Rodzaj Paliwa    Diesel
Silnik(kW)    46
Kąt Skrętu    2885
Waga     5100
Szerokość    2205
Wysokość    1280
Najniższy Punkt    12



Ładowarka teleskopowa TLT 30D 4x4 / TLT 35D 4x4
Max.Waga Podniesienia(kg)    3500
Max. Wysokość Podniesienia(mm)    4350
Maksymalny Przedni Zasięg(mm)    2450
Rodzaj Paliwa    Diesel
Silnik(kW)    46
Kąt Skrętu    3500
Waga     5500
Szerokość    2300
Wysokość    1400
Najniższy Punkt(mm)    175

24 wrz 2009

Manitou

ŁADOWARKI TELESKOPOWE MANITOU     

Ładowarki teleskopowe MANITOU MANITOU i gospodarstwa rolne żyją ze sobą w symbiozie. Dzięki rozwiązaniom proponowanym w serii MLT praca jest nie tylko wygodna i lepsza jakościowo, ale również bezpieczniejsza.

MANITOU jest niekwestionowanym leaderem pośród producentów ładowarek teleskopowych. Seria ładowarek teleskopowych MLT jest najszerzej spełniającą Państwa potrzeby serią maszyn na świecie.

Możliwości różnych modeli ładowarek teleskopowych MANITOU serii MLT:

Maszyny MANITOU dla rolnictwa
ML 40
ładowarka    Moc silnika: 50 KM
Udźwig: 150 kg
Wysokość podnoszenia: 2,6 m MANITOU ML 40
MLB 625 T
koparko -ładowarka    Moc silnika: 100 KM
Udźwig: 2500 kg
Wysokość podnoszenia: 5,22 m MANITOU MLB 625 T
MLT 523
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 75 KM
Udźwig: 2300 kg
Wysokość podnoszenia: 4,97 m MANITOU MLT 523
MLT 627
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 101 KM
Udźwig: 2700 kg
Wysokość podnoszenia: 5,55 m MANITOU MLT 627

MLT 731 T
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 101 KM
Udźwig: 3100 kg
Wysokość podnoszenia: 6,9 m  MANITOU MLT 731 T
MT 732
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 84 KM
Udźwig: 3200 kg
Wysokość podnoszenia: 6,9 m  MANITOU MT 732

MLT 735 120 LSU
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 123 KM
Udźwig: 3500 kg
Wysokość podnoszenia: 6,9 m MANITOU MLT 735 120 LSU

MLT 741 120 LSU
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 123 KM
Udźwig: 4100 kg
Wysokość podnoszenia: 6,9 m  MANITOU MLT 741 120 LSU

MLT 845 120 LSU
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 123 KM
Udźwig: 4500 kg
Wysokość podnoszenia: 7,55 m    Pobierz folder :
MANITOU MLT 845 120 LSU

MLT 1035 120 LSU
ładowarka teleskopowa    Moc silnika: 123 KM
Udźwig: 3500 kg
Wysokość podnoszenia: 9,6 m    Pobierz folder :
MANITOU MLT 1035 120 LSU

Wybór sposobu przekazania mocy
Manitou to jedyny producent oferujący tak szeroki i dostosowany do Twoich potrzeb zakres sposobów transmisji mocy:
 • Napęd mechaniczny sprzężony z ręczną skrzynią biegów "Powershuttle"
 • Napęd mechaniczny sprzężony ze skrzynią biegów "Powershift",
 • Napęd hydrostatyczny.

silnik MANETOU


Zapotrzebowanie na stałą moc z przetwornicą momentu
Przenoszenie ładunków w gospodarstwie to wymagająca praca, bez względu na to czy jest to załadunek obornika, ziarna, kopcowanie, układanie silosu czy każda inna praca przy układaniu bali w stodole.
Zawsze jest to kombinacja, wykorzystująca 4 biegi robocze w przód i 4 w tył, skrzyni biegów oraz system transmisji mocy "Soft Shift", które gwarantują maksymalnie delikatny przeładunek.
Zmiany biegów odbywają się w ruchu, dzięki przekładni i sprzęgłu umieszczonym w maszynie.

ładowarka teleskopowa Manitou   ładowarka teleskopowa Manitou

W każdej sytuacji
Zaprojektowany do ciężkich warunków system pionowego chłodzenia (obsługujący do 4 niezależnych systemów: silnik, przekładnie, turobosprężarki i obwody hydrauliczne) pozwala na wielogodzinną pracę w najtrudniejszych warunkach.

Jakość ponad wszystko!
jakość Manitou
 • Monolityczne podwozie zostało tak doskonale zespolone, dzięki fabrycznemu doświadczeniu specjalistów, że jest niezawodne nawet w najtrudniejszych warunkach testowych.
 • Blok zamocowania teleskopu jest wykonany z wysokowytrzymałej stali i zaprojektowany do przenoszenia dużych obciążeń. Duża powierzchnia na której osadzony jest teleskop, dzięki łożyskom ślizgowym, stałemu smarowaniu i bezobsługowej konstrukcji jest gwarancją niezawodności.
 • Historia naszych wynalazków jest długa. W 1993 roku wprowadziliśmy do produkcji opatentowany przez nas system przekazywania napędu z ruchomą (ą90°) przekładnią kątową. Przedni i tylny WOM w maszynach serii 6, 7, 8 i 9 przekazuje moc z silnika przez dwukierunkową przekładnie kątową, skrzynię biegów oraz dwa wały napędowe. Hamulce hydrauliczne są płynne w użyciu i potężne w działaniu, l zawsze działają na wszystkie 4 koła.
 • Maszyny serii 5 mają silniki diesla umieszczone z tyłu ze względu na wymiary maszyny.
 • Nasze naszyny wykorzystują napęd na wszystkie 4 koła bez przerwy. Wały napędowe maszyn używanych jako ładowarki są szczelnie zamknięte by chronić wszystkie elementy mechaniczne.
 • Układ ograniczający poślizgi przedniej osi jest wyposażeniem standardowym, gwarantującym nadzwyczajną przyczepność w trudnym terenie.
 • Dodatkowo wszystkie osie zostały spęcznione i utwardzone na końcach według najlepszych standardów technolog!
 • Wysokiej jakości silniki diesla, wykonane przez firmę PERKJNS, światowego leadera w projektowaniu i produkcji takich jednostek. Silniki Perkins VISTA mają stały wysoki moment obrotowy, ciągłą charakterystykę w szerokim zakresie obrotów, oraz spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące zanieczyszczeń środowiska, co czyni je idealnymi do prac w gospodarstwie jako wydajne i niezawodne.

Doskonałe pole widzenia operatora ładowarki teleskopowej

Kiedy pracujesz z maszyną teleskopową w gospodarstwie, potrzebujesz doskonałej widoczności z każdej strony, niezależnie od tego czy ładujesz, podnosisz, spychasz czy układasz. Nie moglibyśmy mówić o komforcie pracy nie zapewniwszy najpierw doskonałej widoczności.


Dlatego wyjątkowa wielkość przyciemnianych okien, nie ograniczająca widoku, płaska pokrywa silnika, bardzo nisko zamocowany teleskop i ogromne lusterka wsteczne z obu stron gwarantują nieporównywalną widoczność w naszych maszynach.


4 koła skrętne dla wyjątkowej manewrowości i jak najmniejszego promienia skrętu.
   

"System kraba" pozwala na pracę bokiem.
   

Kierowanie 2 przednimi kołami gdy poruszamy się szybko lub ciągniemy przyczepę.
   

Ładowark ateleskopowa Manitou - Prawdziwy kompakt
prawdziwy kompakt Twoje budynki nie były prawdopodobnie budowane z mysią o pracy ciągnikiem. Dlatego musimy zaoferować Ci naprawdę małą maszynę mogącą pracować wszędzie, l taką oferujemy.

Model "ultra-compact" o wymiarach mniejszych niż 2 m szerokości na 2 m wysokości, lub model o wymiarach 2.30 m na 2.30 m lub też ładowarkę mierzącą 2.30 m na 2.59 m do wąskich przejazdów - nasze maszyny wjadą wszędzie. Warto też wspomnieć, że prawie całkowicie wyeliminowaliśmy tylne "zachodzenie" naszych maszyn, co daje wyjątkowo mały promień skrętu.

Jeszcze lepsza wentylacja i ogrzewanie ładowarki teleskopowej Manitou

Umieściliśmy trzy regulowane dysze nawiewu w kabinie. Co pozwala szybko uzyskać komfortową temperatuję w kabinie oraz gwarantuje całkowitą likwidacje zaparowań na szybach.
Przy upalnej pogodzie można otworzyć górną część drzwi do kabiny oraz tylną szybę. Jeżeli jednak praca jest w wyjątkowo ciężkich warunkach i przy dużym zapyleniu polecamy Państu montaż automatycznej klimatyzacji jako opcji.


Więcej miejsca
Kabina została tak zaprojektowana by dać operatorowi jak najwięcej miejsca i jak największe bezpieczeństwo. Spełnia ona ściśle rozmaite normy (ROPS/FOPS oraz ANSI) i zbudowana jest z łatwych do kształtowania elementów; wszystkie wewnętrzne dźwignie i uchwyty są plastikowymi odlewami. Wyciszenie kabiny jest doskonałe. Siedzenie jest bardzo ergonomiczne i w pełni regulowalne.
       

System LSU (Load Sensing Ultra):
Jednoczesny ruch w trzech niezależnych płaszczyznach z regulowaną prędkością, by móc pracować wydajniej.

System LSU (Load Sensing Ultra)

Wygodne zaczepianie
Powiedzmy, że potrzebujesz przyczepę do ziarna, którą MANISCOPIC jeszcze przyholuje na miejsce. By to zrealizować proponujemy Ci oprócz tylnego haka holowniczego trzy inne rodzaje zaczepów.

Pojedynczy lub podwójny układ hydrauliki zewnętrznej, pneumatyka do sterowania hamulcami przyczep oraz gniazdo elektryczne są oczywiście dostępne jako wyposażenie dodatkowe.

Uniwersalna maszyna
Składowanie towarów w gospodarstwie wymaga bardzo szybkiego przeładunku i dużej elastyczności w pracy. Dlatego też zamontowaliśmy w naszych maszynach napęd mechaniczny z systemem płynnej zmiany kierunku jazdy (Soft Shift). Dzięki temu mamy bardzo płynny ruch przy podnoszeniu materiałów oraz dużą łatwość przy zmianach kierunków jazdy maszyny we wszystkich maszynach serii MLT.

Oczywiście nie ma tu pedału sprzęgła a sterowanie odbywa się dzięki prostej elektrohydraulicznej dźwigni umieszczonej z lewej strony koła kierowcy, tak by praca była jeszcze prostsza i przyjemniejsza.

ładowarki teleskopowe Manitou   ładowarka teleskopowa MANITOU


Dostosowana do Twoich potrzeb
Wszystkie maszyny serii MLT były projektowane jako uniwersalne narzędzia pracy, dzięki czemu po dołączeniu specjalizowanego wyposażenia stawały się bardzo użytecznymi w gospodarstwie. Dzięki temu możemy z pełną odpowiedzialnością zaoferować Państwu doskonałe rozwiązania do układania słomy, do przygotowania silosów z zielonki, do czyszczenia obejścia, do wysokiego składowania, do składowania materiałów objętościowych, itd.

20 wrz 2009

Sprzedaz i wynajem ladowarek teleskopowych Manitou nowych i używanych

Sprzedaż i wynajem ładowarek teleskopowych Manitou nowych i używanych
- Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków -


Szczegóły oferty: Tel: 692-281-677




Ładowarka teleskopowa Manitou MHT
Prawie 50 letnie doświadczenie Manitou w produkcji podnośników zaowocowało stworzeniem maszyn serii MHT, przeznaczonych do bardzo ciężkich prac. Wyposażone są w turbodoładowany silnik MERCEDES i hydrostatyczny napęd (pompa hydrauliczna o zmiennym przepływie i silnik hydrauliczny o zmiennym wydatku). Hydrostatyczny napęd pozwala operatorowi na wykonywanie wszelkich prac bez konieczności zmieniania biegów. Maksymalny udźwig maszyn MHT może wynosić 16 000 kg a maksymalna wysokosć podnoszenia to nawet 10 metrów.


Doskonale nadają się do prac w tartakach, kopalniach, kamieniołomach, przemyśle, portach i przystaniach.

Ładowarka teleskopowa Manitou BUGGISCOPIC

Kompaktowe czterokołowe ładowarki teleskopowe BUGGISCOPIC BT 420 i BT 425 z napędem hydrostatycznym, napędzane silnikiem wysokoprężnym PERKINS o mocy 50 KM.

Maksymalna wysokość podnoszenia ładunków to 4,00 m a maksymalny udźwig to 2000 lub 2500 kg. Maszyny serii BUGGISCOPIC wykorzystywane są w ciasnych przestrzeniach o ograniczonym polu manewru, tam gdzie zastosowanie większej maszyny byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Ładowarka teleskopowa Manitou MLA


Ładowarki teleskopowe serii MLA - dedykowane zastosowanią w rolnictwie, charakteryzują się przegubową ramą, silnikiem wysokoprężnym PERKINS o mocy 123 KM i skrzynią biegów typu POWERSHIFT. Maksymalna wysokość podnoszenia ładunku 5,11 m a maksymalny udźwig wynosi 2500 lub 2800 kg, w zależności od modelu.


Podnośniki Manitou dla MLT

MANITOU serii MLT to maszyny szczególnie chętnie wykorzystywane do zastosowań w rolnictwie. Przeznaczone są do ciągłej pracy w bardzo trudnych warunkach. Dzięki prawie 50 letniemu doświadczeniu MANITOU w produkcji urządzeń dla rolnictwa sprawiło, że „telehandlery” MANITOU uznawane są za maszyny trwałe, niezawodne, stworzone po to, aby spełniać stawiane im wymagania. Cechuje je przede wszystkim łatwość obsługi, wysoka sprawność i wydajność. Nasi specjaliści będą pomocni przy wyborze odpowiedniego urządzenia MANITOU tak, aby w pełni dostosować go do specyfiki wykonywanych prac.

Trójkołowe ładowarki teleskopowe Manitou TWISCO

Kompaktowa budowa i teleskopowe ramię maszyny oszczędzi twój czas podczas prac w ograniczonych przestrzeniach (garaże, piwnice, szklarnie). Twisco jest bardzo poręczną i łatwą do transportowania maszyną. Może być transportowana na zwykłej przyczepie. Charakteryzuje się bardzo małym promieniem skrętu (2,22m) jak i bardzo dobrymi parametrami pracy (zasięg w górę 4,0 m, w przód 2,13 m). Napęd na wszystkie trzy koła pozwala swobodnie przemieszczać się w ciężkim terenie. Istnieje również możliwość adaptacji szerokiej gamy dodatkowego oprzyrządowania (widły, łyżka, łyżka 4w1, łyżka z chwytakiem, wiertło, zamiatarkę, itp.)

Obrotowe ładowarki teleskopowe MRT


W roku 1993 do typoszeregu „telehandlerów” Manitou dołączyły teleskopowe podnośniki z obrotem. W ten sposób Manitou potwierdziło swoją pozycję światowego lidera w produkcji terenowych maszyn służących do podawania materiałów na wysokość. Obrotowe ładowarki teleskopowe typu MRT to kombinacja trzech maszyn:
 • ładowarki teleskopowej
 • dźwigu
 • platformy do prac na wysokościach
Seria MRT skonstruowana została w oparciu o najlepsze komponenty:
 • Hydrostatyczny napęd Rexroth
 • Rozdzielacze hydrauliczne Danfos
 • Przekładnia zębata wieżyczki Rotherd
 • Reduktor Trasmital
 • Osie Hurtha
- MANITOU serii MRT M Series napędzane są silnikami PERKINS o mocy 101 KM. W zależności od typu maszyny (MRT 1432, MRT 1542, MRT 1635, MRT 1742) maksymalna wysokość podawania ładunku to od 14 do 17 m a maksymalny udźwig wynosi od 3200 do 4200 kg.
- MANITOU serii MRT PRIVILEGE napędzane są silnikami MERCEDESA o mocy 150 KM i 216 KM. W zależności od typu maszyny (MRT1850, MRT2150, MRT2540, MRT3050) maksymalna wysokość podawania ładunku to od 18 do 30 m a maksymalny udźwig wynosi 4999 kg.

Ładowarki teleskopowe Manitou MT

MANITOU to przede wszystkim światowy lider w produkcji maszyn dedykowanych budownictwu. Swój sukces zawdzięcza wypracowanej przez dziesiątki lat opinii producenta maszyn o trwałej, solidnej i "dopracowanej" konstrukcji.

Ładowarki teleskopopowe serii MT o sztywnej ramie, podnoszą ładunki na wysokość od 5 do 18 metrów. Ładowarki teleskopowe MANITOU są idealnymi maszynami dla wszystkich poszujkujących uniwersalnego sprzętu.
Od października 2007 roku MANITOU posiada w swojej ofercie ładowarki teleskopowe serii PRIVILEGE, będące udoskonaloną wersją maszyn podnoczących ładunki i pracowników na wysokość 14 i 18 metrów. Jest to najnowsza propozycja MANITOU.


Ładowarki teleskopowe Manitou MVT

Prawie 50 letnie doświadczenie Manitou w produkcji podnośników teleskopowych zaowocowało stworzeniem maszyn serii MVT, przeznaczonych do bardzo ciężkich prac.


Wyposażone są w turbodoładowany silnik Perkins i hydrostatyczny napęd (pompa hydrauliczna o zmiennym przepływie i silnik hydrauliczny o zmiennym wydatku). Hydrostatyczny napęd pozwala operatorowi na wykonywanie wszelkich prac bez konieczności zmieniania biegów, Doskonale nadają się do prac w tartakach, kopalniach, kamieniołomach, przemyśle, portach i przystaniach.





KOPARKA I ŁADOWARKA MANIHOE MANITOU


W 2005 roku firma MANITOU rozpoczęła produkcję koparko-ładowarek MANIHOE. Maszyna ta stanowi udane zastosowanie ramienia teleskopowego w koparko-ładowarce. Jest to wg koncepcji MANITOUładowarka teleskopowa wyposażona w ramię koparkowe”. Pokrewieństwo widać na pierwszy rzut oka. Tak jak w ładowarkach teleskopowych, silnik umieszczony jest z boku, po lewej stronie, podczas gdy zbiorniki znajdują się po stronie prawej. W konsekwencji widoczność do przodu jest doskonała gdyż nie przesłonięta pokrywą silnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu ruch kół nie jest ograniczany przez blok silnika jak w klasycznych koparko-ładowarkach a zewnętrzny promień zawracania wynosi jedynie 4,87 m. Dwucięgnowe ramię teleskopowe zdolne jest unieść ciężar 2,2 t (maksymalnie 2,5 t na wysokość 4,5 m) na wysokość 5,22 m. udźwig ten jest niezmienny i nie jest uzależniony od wysokości podniesienia ramienia ani od jego wysięgu: ten sam ciężar urządzenie podnosi na wysokości 1 m jak i 5 m czy też przy maksymalnym wysięgu do przodu wynoszącym 3 m. Parametry te można uzyskać dzięki ramieniu koparki umieszczonemu z tyłu i spełniającemu rolę przeciwwagi. W kabinie operatora nie jest więc potrzebny kontroler załadunku ani blokada układu hydraulicznego, co w znacznym stopniu ułatwia manewrowanie i obsługę maszyny. Standardowa głębokość kopania przy tym urządzeniu wynosi 4,98 m, wysokość podnoszenia ramienia koparki: 4,60 m, zasięg ramienia 5,90 m a kąt zamykania łyżki koparkowej: 204º. Dostępne jest też ramię z wysuwem teleskopowym, które ma możliwość głębszego kopania, lecz w tym wypadku z mniejsza siłą. W trosce o prostotę, jedyny dostępny system sterowania to dźwignie (nie ma możliwości zastosowania joystic’ka). Seryjnie montowany jest system na przód (dostępny też jako opcja na tył), co umożliwia między innymi wykorzystywanie wszystkich akcesoriów dostępnych przy klasycznych ładowarkach teleskopowych. 100-konny silnik TURBO firmy PERKINS, napęd na 4 równe koła, 4 koła skrętne, przekładnia mechaniczna z elektro-hydraulicznym przełącznikiem kierunku jazdy oraz dwa podstawowe parametry: udźwig 2,2 t i wysokość podnoszenia 5,2 m czynią z MANIHOE maszynę bezkonkurencyjną na rynku powszechnie dostępnych koparko-ładowarek.

Wydajne ładowarki kołowe lub teleskopowe

Ładowarki, Ładowarki teleskopowe styczeń 27th, 2009

Wiele firm bazując na wysokiej technologii i doświadczeniu oferuje klientom nowoczesne ładowarki, takie jak ładowarki kołowe lub ładowarki teleskopowe. Tak naprawdę liczy się tylko jedno - kopanie oraz przenoszenie materiałów możliwie jak najtaniej i jak najszybciej, przy minimalnym oddziaływaniu na operatora, maszynę i środowisko naturalne. ładowarki wielu firm od lat cieszą się dużym uznaniem za swoją wysoką wydajność i niskie zużycie paliwa. Te cechy sprawiają, że użytkownik może wykonać więcej pracy, a jego biznes przyniesie większe zyski. Wiele producentów maszyn budowlanych są liderami w produkcji ładowarek kołowych lub teleskopowych. Większość producentów prześciga się w produkcji coraz to nowych ładowarek, które są jeszcze wydajniejsze i bardziej przyjazne dla operatorów. Zadowolenie klienta może również wynikać z wiedzy, że ładowarki kołowe bądź ładowarki teleskopowe można użyć w jakimkolwiek zastosowaniu i w najtrudniejszych sytuacjach, gdzie niezbędne jest użycie takiej koparki. Taka nowoczesna ładowarka, zaprojektowana i zbudowana w oparciu o opinie uzyskane bezpośrednio od użytkowników ładowarek cieszy się popularnością na całym świecie. Wydajne ładowarki kołowe lub teleskopowe posiadają wszystko, czego kiedykolwiek użytkownik może oczekiwać od maszyny budowlanej tego typu, mianowicie:wytrzymałość, prostotę, moc, osiągi, komfort stanowiska operatora oraz łatwość serwisu, który zapewni długą eksploatację maszyny

Wynajem ładowarki

Ładowarki, Ładowarki teleskopowe styczeń 26th, 2009

Obecnie na rynku ładowarki tworzą jedną z dominujących grup maszyn budowlanych, przede wszystkim ze względu na swoje wykorzystanie oraz specjalną konstrukcję. Rozwój tego typu urządzeń prowadzi do podwyższenia ich wydajności, pozwala to rozszerzyć możliwości wykorzystania ładowarki. Wiele firm bazując na wysokiej technologii i doświadczeniu oferuje klientom nowoczesne ładowarki kołowe czy ładowarki teleskopowe. Wiele firm takich jak:atlas, bobcat, case, jcb, doosan, caterpillar, komatsu, manitou, terex, new holland, od lat wykonuje na terenie całego kraju serwis, naprawy i sprzedaż różnego rodzaju maszyn budowlanych. Oprócz takich usług, niektóre firmy prowadzą wynajem ładowarek i innych maszyn budowlanych. prowadzą wynajem i wypożyczanie na dowolny okres, w zależności od rodzaju i potrzeb klienta, który wypożycza dany sprzęt. Ładowarki różnego rodzaju, mianowicie: ładowarki kołowe czy ładowarki teleskopowe znacznie ułatwiły pracę człowieka. Dlatego warto dbać o sprzęt tego typu. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta prowadzi z reguły do szybszego zużycia elementów maszyny, niezależnie od typu i marki.